Wzrok niemowlaka to najsłabiej rozwinięty zmysł, z jakim przychodzi on na świat. Wedle badań noworodek widzi z ok. 30-krotnie mniejszą ostrością niż osoba dorosła. Dlatego tak ważne jest stymulowanie wzroku dziecka już od pierwszych miesięcy jego życia. Najlepiej nadają się do tego czarno-białe zabawki.

Jak niemowlak widzi świat?
Obraz widziany przez noworodka nie ma głębi, jest dwuwymiarowy. Dziecko skupia swój wzrok na brzegach widzianych przedmiotów, po czym kieruje oczy w stronę ich środka, szukając jakiegoś wyróżniającego elementu. Jego uwagę najłatwiej przyciągają obrazy z kontrastowymi barwami, np. proste czarno-białe wzory, stosunkowo duże i z wyraźnie zaznaczonymi konturami.

Stymulacja wzroku niemowlaka przy pomocy czarno-białej zabawki
Ze względu na sposób, w jaki dziecko widzi świat, do stymulacji wzroku niemowlaka najlepiej nadają się czarno-białe zabawki, takie jak np. pacynka Kotek od Moowi. Umożliwia ona rodzicom ćwiczenie umiejętności podążania wzrokiem. Rodzic powinien pokazać dziecku pacynkę i mówić za jej pomocą do dziecka. Kiedy niemowlak skupi uwagę na pacynce, przesuwamy ją w różne strony. Maluch powinien ją śledzić wzorkiem, tak jak w poniższym filmie.

Dlaczego warto stymulować wzrok niemowlaka?
Wykonywanie takich prostych ćwiczeń stymulujących ma korzystny wpływ na dojrzewanie narządu wzroku dziecka – jest to dynamiczny proces, uwarunkowany genetycznie i przez dopływ właściwych bodźców wzrokowych. Wykonując ćwiczenia stymulujące możemy też wspomóc rozwój wyobraźni i koncentracji dziecka.

Wesołej zabawy!

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0